14th ARDF-World-Championships 80-m-Band Korea
  ***************************************************************
    *  14th ARDF-World-Championship Korea  6.9.08  80-m-Band  *
  ***************************************************************

Competition: 6.09.2008   from 9.00
Band/Limit: 80-m-band / 140 min
Competitors: W19W21W35W50M19M21M40M50M60AKCom+Hlp
 3130282234474638386=320=323

Minimum of running routes >>>>>
W19S-3-4-1-5-B-F5530 m
W21S-3-2-1-5-B-F6060 m
W35S-3-2-4-5-B-F6640 m
W50S-4-1-5-B-F4350 m
M19S-4-2-1-5-B-F6130 m
M21S-4-3-2-1-5-B-F6680 m
M40S-4-3-2-1-B-F5430 m
M50S-3-4-1-5-B-F5530 m

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   W19

W19   Route   S-3-4-1-5-B-F   >5530m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Oleksandra Parkhomenko   S--19:13--30:13--52:10--67:01--72:30--73:32
  2  Zuzana Myslivečková      S--18:05--38:48--57:07--70:14--78:55--79:54
  3  Lydmila Pukalova         S--31:39--42:55--60:48--78:55--84:30--85:35
  4  Hana Wurzelová           S--22:38--39:48--60:07--80:14--86:29--87:31
  5  Olena Pitirimova         S--22:45--39:32--61:53--80:47--86:51--87:46
  6  Šárka Jelínková          S--23:03--44:26--64:52--84:41--90:51--91:59
  7  Ekaterina Filippova      S--28:20--43:49--57:00--78:46--91:51--92:51
  8  Lucia Brozmanová         S--27:57--64:01--81:57-100:10-107:50-108:58
  9  Tijana Živko             S--39:07--54:29--77:09--95:08-109:11-110:23
 10  Petra Levičar            S--28:01--49:42--76:02--94:54-109:19-110:24
 11  Nina Radi                S--37:48--69:07--89:38-110:29-117:54-119:15
 13  Anita Žerjav             S--32:56--54:36--97:52-116:28-131:23-132:37
 15  Małgorzata Stankiewicz   S--42:41--75:06-105:26-125:01-133:17-134:25
     Xu Jiayong               S--24:12--58:46-105:41-135:43-142:59-144:08
 
W19   Route   S-3-1-4-5-B-F   >7020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 12  Oxana Maximova           S--21:01--45:48--69:56-114:49-122:37-123:47
 14  Adrijana Moškon          S--22:55--46:17--66:05-125:16-131:59-133:04
     Alexandra Voroshko       S--17:51--66:39--84:46-131:56-150:52-152:03
 
W19   Route   S-3-1-5-B-F   >5340m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 16  Sofya Urvantseva         S--25:51--55:38--84:39--92:37--93:56
 17  Urszula Byrdy            S--30:23--70:57--89:53--96:23--97:30
 19  Ria Stančiková           S--22:50--56:50--99:18-107:30-108:48
 20  Raissa Popova            S--23:29--43:12-109:31-116:18-117:23
 
W19   Route   S-3-4-1-B-F   >4280m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 18  Maamuu Enkhzaya          S--37:57--49:10--75:58--98:23--99:36
 21  Laura Dittrich           S--38:12--60:12--85:24-123:42-124:46
 
W19   Route   S-3-1-B-F   >4080m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 22  Akemi Kikuichi           S--43:33--76:02--94:25--95:54
 24  Kirara Fujita            S--53:47--92:21-118:10-119:23
     Luutar Bolortsetseg      S--46:10--80:58-210:17-211:31
 
W19   Route   S-3-4-B-F   >4260m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 23  Arisa Sato               S--28:38--59:42-117:39-118:48
 
W19   Route   S-3-B-F   >4070m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 25  Vivian Fuhl              S--35:27-116:43-118:20
 
W19   Route   S-3-1-4-B-F   >5920m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Anna Pilarczyk           S--17:02--45:40--94:36-148:23-149:56
 
W19   Route   S-1-5-B-F   >4280m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Nordog Gantugs           S-159:41-184:59-196:00-197:07

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   W21

W21   Route   S-3-2-1-5-B-F   >6060m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Michaela Omová           S--17:21--28:49--48:41--64:04--69:18--70:21
  2  Veronika Krčálová        S--23:05--32:55--54:12--66:03--71:33--72:39
  3  Svetlana Godunova        S--19:36--32:15--56:59--69:29--75:16--76:13
  4  Olena Fursa              S--18:43--32:26--55:39--69:38--75:32--76:34
  5  Svetlana Pukalova        S--21:06--32:16--55:22--70:01--75:54--76:50
  6  Tatiana Melnikova        S--22:38--34:02--60:57--74:45--84:41--85:42
  7  Yuliya Borovitina        S--22:53--37:03--59:16--75:38--85:18--86:20
  8  Iuliia Petrenko          S--21:31--35:03--60:55--80:29--86:16--87:19
  9  Magdalena Dura           S--27:37--38:17--64:11--80:03--86:59--88:06
 10  Ildikó Bihari            S--27:52--42:08--65:44--82:36--90:33--92:00
 11  Dóra László              S--17:42--30:24--53:50--84:43--91:36--92:47
 12  Lenka Novotná            S--18:03--35:07--65:23--85:25--92:14--93:29
 13  Feng Miaomiao            S--29:08--42:03--65:43--84:36--93:17--94:20
 14  Alžběta Šimečková        S--22:44--37:13--68:13--84:42--94:28--95:39
 15  Erika Hlaváčiková        S--19:40--34:08--65:52--89:31--96:11--97:18
 16  Maja Marušič             S--19:18--36:58--72:56--90:51--97:11--98:17
 17  Joanna Lachowska         S--20:04--45:45--67:11--89:20--99:20-100:26
 18  Kathrin Berse            S--22:56--37:17--81:15--97:01-105:06-106:10
 19  Aleksandra Czerwińska    S--28:29--44:13--81:45-106:28-114:32-115:41
 20  Barbora Šimečková        S--29:06--61:51--91:41-109:44-127:57-128:59
 
W21   Route   S-3-1-2-B-F   >6800m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 21  Ma Caixia                S--24:51--48:25--81:01-133:06-134:07
 
W21   Route   S-3-1-B-F   >4080m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 22  Huang Zheng              S--38:28--68:05-103:43-105:01
 23  Amelie Nespoulous        S--53:28--85:44-103:52-105:23
     Hatsumi Kikuichi         S--44:01--90:29-169:39-171:27
 
W21   Route   S-3-B-F   >4070m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 24  Shiho Sasaki             S--39:14-113:41-114:55
     Kaori Saka               S--61:43-193:50-195:10
 
W21   Route   S-3-2-1-B-F   >4800m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Sukhbaatar Tunamal-Erden S--28:23--46:55-127:16-149:03-150:46
 
W21   Route   S-1-B-F   >3020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Jen Harker               S-117:23-153:48-156:07
 
W21   Route   S-1-5-B-F   >4280m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Otgonbayar Khureltsetseg S-154:43-179:53-190:56-191:59

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   W35

W35   Route   S-3-2-4-5-B-F   >6640m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Larisa Savinykh          S--19:57--34:55--52:02--80:11--86:10--87:17
  2  Tatiana Gureeva          S--15:39--27:47--57:36--84:47--90:34--91:43
  3  Marina Pankratova        S--22:40--34:32--53:39--83:48--90:36--91:48
  4  Li Xiaoxia               S--18:07--31:04--49:44--85:34--91:33--92:31
  5  Nata Shcherbatyuk        S--19:12--31:32--58:38--90:53--96:20--97:19
  6  Anja Hilbert             S--20:15--33:12--55:02--90:00--96:26--97:38
  7  Dagmar Skřivanová        S--19:22--34:13--59:54--96:30-105:33-106:50
  8  Marcela Šrůtová          S--20:00--37:21--60:00--95:24-110:42-112:06
  9  Nadia Scharlau           S--22:58--33:58--64:20-104:32-111:10-112:31
 10  Viktoria Tzenkova        S--28:19--44:08--63:04-105:29-112:43-113:51
 11  Miriam Kralova           S--23:17--37:53--58:52-104:50-113:31-114:59
 12  Agnieszka Deptulska      S--25:07--42:10--63:31-111:01-119:09-120:21
 13  Eleonora Herashchenko    S--28:03--47:52--69:34-105:32-121:14-122:23
 14  Brigitte Drews           S--20:58--38:47--81:06-115:27-123:48-125:10
 15  Aušra Bartkevičienė      S--17:54--28:37--65:28-119:31-126:35-127:56
 17  Ingrid Stančíková        S--28:46--57:34--75:23-124:51-132:15-133:15
 18  Yelena Sokhina           S--22:04--37:55--95:48-130:18-137:43-139:05
 
W35   Route   S-3-4-2-5-B-F   >7300m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 16  Julia Sokolova           S--31:34--54:30--72:14-124:47-131:14-132:27
 
W35   Route   S-3-4-2-B-F   >5890m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 19  Wang Shuyan              S--22:54--44:01--71:24-116:02-117:37
 
W35   Route   S-3-2-4-B-F   >5540m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 20  Iva Marečková            S--22:42--63:18--95:15-131:43-132:57
     Smiljana Janžek          S--34:26--52:27--79:23-149:43-151:12
 
W35   Route   S-3-2-1-5-B-F   >6060m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 21  Agvaandorj Ariunaa       S--27:36--47:45--99:50-125:00-135:53-136:57
 
W35   Route   S-3-2-B-F   >4630m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 22  Kim, Bong-Gi             S--36:17--60:21-136:24-138:15
     Satomi Fujita            S--48:04--72:34-148:19-150:23
     Yoshiko Yamagami         S--32:21--54:36-169:25-172:25
 
W35   Route   S-3-4-5-B-F   >5360m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Hanna Slomska            S--28:30--53:03-129:55-139:51-140:56
 
W35   Route   S-3-1-5-B-F   >5340m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Davaadorj Enkhtuya       S--50:07-101:35-140:31-169:43-171:46
 
W35   Route   S-2-5-B-F   >5900m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Shin, Jeong-Sook         S--59:13-188:27-206:15-209:02

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   W50

W50   Route   S-4-1-5-B-F   >4350m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Marianne Fent            S--19:12--38:54--54:35--62:26--63:49
  2  Galina Kulikova          S--34:15--54:10--66:09--71:56--73:06
  3  Tetyana Parkhomenko      S--25:13--45:39--74:43--81:43--82:58
  4  Galina Petrochkova       S--34:34--55:33--74:49--83:51--85:07
  5  Eliška Voráčková         S--27:19--59:40--85:28--93:15--94:43
  6  Jenny Fijlstra           S--38:33--65:57--92:03-100:32-102:04
  7  Galina Koroleva          S--35:12--57:36--79:27-101:08-102:30
  8  Jana Omová               S--34:30--61:44--90:25-102:58-104:26
  9  Bartha Ildikó Venczelné  S--30:10--55:31--80:26-104:33-106:11
 10  Ferencné Cserpák         S--69:05--87:11-104:42-112:57-114:17
 11  Kim, Jeong-Sook          S--45:06--79:12-104:06-113:54-115:37
 12  Karin Garpestad          S--36:54--71:51-105:27-130:06-131:26
 
W50   Route   S-4-1-B-F   >3090m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 13  Elfriede Lietz           S--37:12--72:42--96:51--98:48
 14  Ingrid Pomplun           S--39:58--86:48-109:31-111:17
 15  Alena Pátková            S--45:09--80:29-111:18-112:43
 16  Rumiko Iwasaka           S--73:27-101:10-123:19-124:40
     Lee, Sang-Ran            S--70:20-103:11-155:23-157:18
 
W50   Route   S-4-B-F   >3080m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 17  Toyoko Hosaka            S--35:50--86:10--87:50
     Anette Hansen            S--37:55-180:21-183:52
 
W50   Route   S-1-B-F   >3020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Kazue Kai                S--84:22-148:46-150:45

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   M19

M19   Route   S-2-4-1-5-B-F   >6680m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Maxim Kobzev             S--21:11--33:16--49:08--60:00--64:13--64:57
  2  Marek Mysliveček         S--21:17--33:49--46:51--57:09--67:29--68:23
  4  Ivan Rodionov            S--24:46--39:02--52:11--70:11--76:00--76:50
  5  Jan Vlček                S--22:00--44:47--61:24--73:54--78:47--79:41
  6  Vladimir Nazarov         S--26:36--46:35--59:16--74:33--80:04--80:56
  7  Martin Košút             S--20:46--39:23--56:44--74:43--80:09--81:10
  9  Matvey Rybalov           S--21:53--34:18--52:49--65:45--85:16--86:14
 11  Paulius Navickas         S--21:36--46:05--61:07--81:48--86:57--87:50
 12  Maksym Lavryk            S--20:55--59:10--75:45--87:05--91:56--92:43
 18  Anton Vasilev            S--32:00--74:02--94:20-109:56-116:11-117:06
 20  Luka Bahun               S--37:59--70:16--95:55-111:24-118:06-119:04
 22  Egor Korotkov            S--21:57--57:29--96:06-116:06-134:58-135:55
 23  Nikolay Geshev           S--28:06--80:45--98:15-129:49-135:18-136:19
 
M19   Route   S-4-2-1-5-B-F   >6130m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  3  Artyom Avdeyev           S--16:26--30:28--46:42--60:40--73:15--74:09
  8  Axel Böhringer           S--14:01--37:02--60:16--74:41--80:35--81:29
 10  Jakub Lněnička           S--24:30--41:24--67:19--79:54--85:27--86:21
 13  German Ageyev            S--24:20--42:09--71:24--85:15--96:14--97:07
 14  David Čufer              S--19:59--47:56--75:24--89:59--96:34--97:24
 15  Mindaugas Nakvosas       S--16:02--41:27--59:31--80:14--98:19--99:18
 16  Jozef Fekiač Jun.        S--18:52--47:57--85:11--99:54-105:59-107:04
 17  Jan Vantara              S--26:46--62:49--86:24-107:14-113:54-114:50
 
M19   Route   S-1-2-4-5-B-F   >7750m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 19  Krzysztof Jakubowski     S--43:15--63:48--85:42-111:51-116:59-117:49
 
M19   Route   S-2-1-4-5-B-F   >7610m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 21  Tomaž Kunšek             S--43:14--71:33--85:42-124:34-130:46-131:43
 
M19   Route   S-4-1-5-B-F   >4350m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 24  Yuuki Furuya             S--25:41--58:44--96:46-103:04-104:12
 25  Davor Možič              S--34:49--57:45--74:36-103:52-104:48
 
M19   Route   S-2-4-1-B-F   >5420m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 26  Daniel Pelinski          S--24:18--59:25-103:04-134:26-135:25
 
M19   Route   S-2-1-4-B-F   >6510m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 27  Maximilian Gütt          S--37:01--65:20--92:54-135:40-136:47
 
M19   Route   S-2-4-B-F   >5410m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 28  Mikołaj Wieczór          S--46:59--84:57-121:36-122:49
 
M19   Route   S-2-B-F   >4500m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 29  Tomotaka Sasaki          S--55:32-111:04-112:13
 
M19   Route   S-4-1-2-B-F   >5810m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Junichiro Ito            S--29:38--60:49-102:06-140:39-141:54
 
M19   Route   S-2-1-B-F   >4670m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Michał Czerwiński        S--29:55--98:21-146:02-147:10
     Amarjargal Uudam         S--68:35-113:23-177:31-179:09
 
M19   Route   S-B-F   >2940m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Lee, Dea-Gyo             S-174:49-177:21
 
M19   Route   S-3-1-5-4-B-F   >8480m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Mijiddorj Munkhbaatar    S--24:56--60:24--80:34-142:32-203:09-204:42

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   M21

M21   Route   S-3-2-4-1-5-B-F   >6810m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Karel Fučík              S--14:47--24:59--35:11--47:54--58:59--63:25--64:12
  2  Martin Baier             S--12:58--20:58--38:46--50:02--59:38--63:59--64:50
  3  Jakub Oma                S--15:13--26:47--39:02--52:40--68:19--73:12--74:11
  4  Evgeny Panchenko         S--13:40--22:24--43:55--56:05--69:18--74:12--75:06
  5  Szymon Ławecki           S--17:29--26:48--39:55--55:54--69:57--75:28--76:29
  7  Vladimír Glasnák         S--18:51--32:18--47:56--65:54--80:44--86:36--87:36
 11  Alexander Hergert        S--17:41--26:48--43:48--73:50--86:22--92:10--93:10
 12  Juraj Turský             S--16:00--26:28--55:24--74:38--89:26--95:16--96:12
 13  Sven Lindhorst           S--15:23--24:56--54:14--70:31--94:18--99:49-101:02
 16  Xu Xiaowu                S--23:15--38:02--59:27--80:39--97:12-108:48-109:57
 17  Patrice Vette            S--22:35--34:54--50:12--83:39--99:40-109:26-110:31
 20  Park, Gil-Jong           S--19:09--33:43--73:33--94:12-110:36-117:20-118:16
 22  Roman Krivykh            S--16:33--52:04--68:48--91:39-112:07-118:28-119:36
 23  Danilo Kunšek            S--17:35--27:07--44:56--60:17-114:55-123:04-124:06
 
M21   Route   S-3-4-2-1-5-B-F   >7320m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  6  Mikhail Kirgetov         S--14:30--29:35--41:59--61:00--73:45--79:12--80:06
  9  Roman Gubarev            S--17:21--29:51--42:11--63:45--84:04--89:04--90:10
 14  Mihály Mucsi             S--17:12--30:34--47:13--70:33--94:47-100:58-101:52
 
M21   Route   S-4-3-2-1-5-B-F   >6680m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  8  Nikolay Tarassov         S--18:54--37:54--48:08--70:58--82:07--88:07--89:05
 
M21   Route   S-3-2-1-4-5-B-F   >7740m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 10  Sergey Shtanko           S--12:51--23:29--45:47--58:59--84:31--89:59--90:54
 15  Maksym Redka             S--18:07--27:15--49:09--63:51--94:48-104:37-105:33
 18  Volodymyr Gniedov        S--18:16--40:08--65:20--78:44-104:34-110:43-111:43
 19  Šimeček, Jozef           S--17:33--29:03--54:07--70:05-104:45-114:10-115:04
 21  Remigijus Masilionis     S--17:56--31:28--54:42--74:35-110:27-117:17-118:20
 24  Andrzej Wilczyński       S--17:51--32:33--64:21--86:14-119:46-127:02-128:07
 26  Nikoalay Donkov          S--27:40--44:54--70:19--89:24-124:52-131:59-133:02
 27  Niko Gaberc              S--22:32--34:04--60:36--83:58-125:22-132:47-134:12
     Stipe Predanić           S--22:34--35:47--67:44--88:40-130:04-141:05-142:23
     Kurt Smet                S--23:09--48:09--78:02-114:13-170:28-180:55-182:25
 
M21   Route   S-3-4-1-2-5-B-F   >8400m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 25  Milen Kasev              S--22:25--34:21--57:53--82:18-124:40-131:11-132:22
 
M21   Route   S-3-2-1-5-B-F   >6060m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 28  Michael Gutmann          S--17:23--29:28--65:57--83:36--90:57--92:06
 29  Robert Orehoci           S--17:39--28:05--52:23--86:16--93:12--94:29
 30  Shigeru Shimizu          S--23:28--43:27--76:05--95:13-115:09-116:11
 31  Sándor Brunner           S--18:18--39:21--70:34-109:30-115:25-116:37
 32  Matjaž Štokelj           S--22:17--32:10--55:48--74:55-119:35-120:28
 
M21   Route   S-3-2-4-1-B-F   >5550m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 33  Tarmo Gede               S--22:37--43:15--78:49-108:06-125:47-126:56
 
M21   Route   S-3-4-1-2-B-F   >7000m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 34  Alexandr Shatayev        S--22:59--36:57--55:20--83:17-129:42-130:50
     Lee, In-Woo              S--19:05--54:53--71:36-108:08-143:54-145:32
 
M21   Route   S-3-2-1-B-F   >4800m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 35  Raita Shiina             S--28:33--54:21--87:45-115:10-116:09
 37  Jay Thompson             S--27:51--63:26-110:52-131:05-132:36
 38  Guillaume Vidal          S--19:40--33:17--77:59-134:23-135:44
     Xia Ziwen                S--31:41--56:28-111:45-145:50-147:25
     Erdenebaatar Tamir       S--30:36--52:58-129:58-161:03-162:14
 
M21   Route   S-3-1-5-B-F   >5340m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 36  Tomomichi Ishikawa       S--34:09--62:18--91:22-114:59-116:25
 39  Park, Chong-Kyoung       S--19:21--42:12--79:00-138:44-139:54
     Erdenee Munkh-Ish        S--30:12--65:05--85:31-286:08-287:39
 
M21   Route   S-3-2-1-5-4-B-F   >9200m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Erdenee Munkhdelgerekh   S--17:00--26:37--48:13--62:36-108:55-158:04-159:17
 
M21   Route   S-3-1-2-B-F   >6800m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Michał Dyrka             S--22:50--80:51-127:37-181:17-182:26

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   M40

M40   Route   S-3-4-2-1-B-F   >6060m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Sergey Gureev            S--20:10--29:59--42:08--60:43--70:17--71:17
  4  Sergii Zelenskyi         S--17:42--29:11--42:42--65:42--78:42--79:48
  6  Bryan Ackerly            S--22:49--33:51--46:30--70:08--82:23--83:15
  9  Jiří Mareček             S--20:06--34:06--48:57--72:34--86:10--87:18
 10  Jozef Král               S--17:44--30:14--43:35--75:15--86:32--87:30
 29  Lee, Geon-Cheon          S--23:42--54:37--74:40-104:58-124:31-126:14
 
M40   Route   S-3-2-4-1-B-F   >5550m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  2  Baktybek Sharshenov      S--18:00--28:14--48:51--61:46--71:17--72:21
  3  Ján Košút                S--17:31--29:09--44:01--61:57--71:07--72:32
  5  Vadim Afonkin            S--19:21--32:59--48:45--67:55--80:49--82:02
  7  Lee, In-Won              S--23:02--40:05--54:30--73:18--82:44--83:41
  8  Victor Romanov           S--14:57--26:54--58:01--73:46--84:09--85:01
 11  Thomas Kaiser            S--17:58--27:42--59:17--75:09--88:36--89:45
 12  David Williams           S--19:48--32:49--58:57--76:56--90:01--91:00
 13  Mykhailo Pugach          S--18:02--26:57--66:04--81:45--91:26--92:22
 14  Viktor Tzenkov           S--22:33--33:58--54:54--75:40--92:17--93:38
 15  Kalle Kuusik             S--19:04--34:35--63:55--82:51--93:07--94:11
 17  Frank Lehmann            S--27:26--43:33--63:57--87:01--99:17-100:18
 18  Jiří Suchý               S--23:07--37:01--53:28--86:51-101:46-102:50
 19  Christian Drews          S--21:30--37:25--53:19--92:54-105:42-106:40
 20  Wolf-Dietrich Barth      S--27:31--62:28--80:11-102:20-114:21-115:27
 21  Iliyan Geshev            S--28:00--54:04--76:13-102:06-118:47-119:58
 24  Darko Klarić             S--27:45--40:47--58:40-104:11-119:16-120:32
 25  Miroslav Oravec          S--22:41--33:22--70:36-104:19-119:46-120:44
 30  John Sletvold            S--17:44--28:15--71:51-115:24-127:36-128:53
     Andres Viira             S--22:32--46:22--80:16-137:11-156:15-157:30
 
M40   Route   S-3-2-1-4-B-F   >6640m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 16  Daniel Nikolov           S--22:23--33:41--54:47--70:59--98:52-100:05
 22  Valeriy Herashchenko     S--17:31--32:04--73:09--94:09-118:56-120:02
 23  Bruce Paterson           S--25:52--37:51--65:20--79:22-119:24-120:21
 26  Tomasz Deptulski         S--22:14--36:46--62:33--83:55-122:08-123:26
 27  Pichot Vincent           S--28:02--41:57--70:32--89:56-123:42-124:48
 28  Miroslav Vlach           S--21:04--36:55--66:36--93:47-124:38-125:52
     Cheng Yingzhi            S--23:57--41:43--72:51--93:15-149:50-151:43
     Marc Van Bristom         S--17:34--32:13--78:53-115:02-157:41-158:59
     Dražen Janžek            S--22:48--37:52--77:50-110:27-174:33-177:25
     Qi Jihui                 S--22:51--43:10--73:50-105:31-180:00-181:46
 
M40   Route   S-3-2-1-B-F   >4800m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 31  Lee, Jong-Min            S--26:42--60:00--87:18-107:53-108:57
 32  Adam Dyrka               S--22:56--62:42-106:08-119:31-120:39
 33  Jacek Czerwiński         S--32:59--51:49-109:49-123:57-125:24
     Hisashi Sato             S--58:52--95:23-125:31-145:19-146:58
     Akihiro Sakaguchi        S--28:12--47:38-113:38-180:37-182:23
     Rolf Svensson            S--38:20--72:51-135:10-199:26-201:04
 
M40   Route   S-3-B-F   >4070m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Patrick Lesaunier        S--41:26-151:37-153:58
 
M40   Route   S-3-2-4-B-F   >5540m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Charles Scharlau         S--26:14--43:50-109:24-155:46-157:27
 
M40   Route   S-3-2-B-F   >4630m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Edwin Verburg            S--23:39--56:53-167:20-168:52
 
M40   Route   S-3-4-B-F   >4260m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Scott Moore              S--43:26--85:42-207:00-208:55
 
M40   Route   S-3-1-2-4-B-F   >7710m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Yoshio Takahashi         S--32:44--61:52--88:30-105:57-280:07-281:46

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   M50

M50   Route   S-3-4-1-5-B-F   >5530m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Vasyl Romanenko          S--13:51--28:37--45:49--56:43--61:44--62:38
  2  Chermen Guliev           S--17:52--33:49--47:28--59:56--68:35--69:33
  3  Alexander Kulikov        S--17:22--33:29--53:14--66:51--72:24--73:21
  4  Mykola Ivanchykhin       S--15:02--33:59--53:51--69:35--78:10--79:09
  5  Igor Kekin               S--17:44--39:39--53:51--76:59--82:06--83:09
  6  Stanko Čufer             S--22:29--54:16--66:41--80:11--85:21--86:17
  7  Milan Mitelman           S--18:07--41:45--59:55--79:49--85:54--86:56
  8  Jozef Fekiač             S--18:43--31:04--61:27--79:02--86:01--87:13
  9  Thomas Denzler           S--18:31--39:15--60:41--76:45--87:08--88:12
 10  Georgi Vodenicharov      S--22:34--39:27--62:01--83:06--89:59--91:09
 11  János Moravszki          S--14:18--34:26--52:26--84:24--90:16--91:26
 13  Hans-Jürgen Hauser       S--17:49--44:12--67:32--84:36--91:41--92:40
 15  Olle Nilsson             S--25:55--40:00--63:26--89:07--97:34--99:04
 16  Slavko Sopina            S--17:40--42:35--61:27--79:34--98:14--99:30
 17  Øivind Solli             S--27:47--43:34--70:46--90:07--99:25-100:32
 20  Zoltán Szûk              S--23:47--40:27--63:53--97:03-117:03-118:20
 21  Zbigniew Mądrzyński      S--23:23--49:02--73:59-105:39-117:52-118:54
 22  Jan Palmquist            S--29:19--49:55--80:43-104:32-120:46-121:59
 23  Kim, Jong-Mo             S--19:15--51:27--81:37--95:23-123:41-124:55
 26  Ján Turský               S--19:20--39:06--94:05-125:41-136:59-138:09
 
M50   Route   S-3-1-4-5-B-F   >7020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 12  George Neal              S--14:01--32:26--48:41--84:41--90:33--91:39
 14  Mykola Velikanov         S--18:57--38:12--54:18--90:29--97:22--98:33
 18  Attila Gabor Kovács      S--18:25--38:40--56:26--98:57-105:03-106:12
 24  Bernd Höfner             S--32:35--53:17--93:51-125:40-132:19-133:27
 25  Steinar Moen             S--27:47--52:05--84:30-126:10-134:50-136:01
 27  Vladimir Vinko           S--22:25--45:27--75:42-130:14-138:05-139:05
     Rusko Russev             S--28:53--58:46--80:17-130:01-142:01-143:22
 
M50   Route   S-4-3-1-5-B-F   >5960m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 19  Namgung, Khun            S--30:22--47:54--81:31--99:55-112:44-113:59
 
M50   Route   S-3-1-5-B-F   >5340m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 28  Ivan Lazar               S--29:08--64:40--94:27-104:38-106:35
 31  Syuichi Nishiuchi        S--27:42--56:14--81:17-135:12-136:31
 
M50   Route   S-3-4-1-B-F   >4280m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 29  Hans Sundgren            S--33:38--74:26-104:08-122:01-123:51
 30  Cho, Dong-Ik             S--28:18--56:41-107:08-128:49-130:10
     Bernard Sanchez          S--39:39--68:23-113:28-165:15-167:12
 
M50   Route   S-3-1-B-F   >4080m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 32  Kiyoshi Hirata           S--33:22--66:47-100:43-102:17
 
M50   Route   S-3-4-5-F   >5320m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 33  Fumio Takahashi          S--22:25--64:51-111:09-123:07
 
M50   Route   S-3-1-4-B-F   >5920m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Jay Hennigan             S--22:36--66:17--89:42-139:28-140:37
 
M50   Route   S-3-4-B-F   >4260m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Zhen Shuyi               S--33:53--64:57-139:30-142:34
 
M50   Route   S-1-F   >2850m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Lou Guojun               S-102:26-156:45

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   M60

M60   Route   S-3-1-5-B-F   >5340m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Viktor Korshunov         S--17:26--37:39--54:45--60:14--61:16
  2  Oleg Fursa               S--22:30--41:09--54:41--65:22--66:22
  3  Manfred Platzek          S--22:43--40:25--59:57--65:56--67:05
  4  Lev Korolev              S--22:34--43:45--59:47--67:17--68:26
  5  Hristo Garipov           S--22:44--43:21--59:33--72:42--73:49
  6  Alexandr Kochergin       S--22:55--45:54--64:56--73:11--74:19
  7  Robert Cooley            S--27:52--50:58--69:56--77:51--79:15
  8  Bo Lenander              S--31:10--51:58--70:05--78:02--79:19
  9  Ryszard Bykowski         S--33:51--54:45--70:04--78:16--79:27
 10  Władysław Pietrzykowski  S--28:10--47:59--69:24--80:35--81:42
 11  József Cserháti          S--23:26--47:48--74:43--82:24--83:41
 12  Knut Heimdal             S--24:03--50:10--72:13--83:31--84:37
 13  Noboru Hosaka            S--28:30--54:57--77:14--85:44--87:10
 14  Leif Zettervall          S--32:53--53:50--71:24--85:58--87:15
 15  Gunner Svensson          S--22:56--60:55--76:55--88:43--89:49
 16  Yuriy Tagotin            S--29:05--59:22--84:27--94:25--95:56
 17  Wilhelm Lietz            S--33:01--58:09--80:16--96:50--98:10
 18  Villy Hansen             S--25:33--65:22--86:35--99:09-100:24
 19  Jožef Onič               S--23:40--58:15--90:10-100:00-101:20
 20  István Börcsök           S--33:12--64:30--90:17-100:39-102:03
 21  Sergei Faleev            S--37:57--75:29--92:37-102:34-103:38
 22  Janez Kuselj             S--29:31--61:22--80:36-102:29-103:45
 24  Dick Fijlstra            S--42:55--70:16--99:42-107:03-108:37
 25  Harley Leach             S--37:36--72:24-100:33-109:53-111:32
 26  Gunnar Ringdal           S--40:06--72:32-105:31-115:17-116:49
 27  Dieter Barg              S--37:14--70:19--99:53-115:54-117:18
 28  Robert Vickers           S--38:19--69:36-105:11-116:03-118:19
 29  Kurt Kawasch             S--26:33--83:08-106:48-117:26-118:50
 30  Milan Bozinovic          S--25:35--92:37-115:39-123:33-124:55
     Leonid Khoruzhenko       S--27:31-103:08-127:06-151:15-152:26
 
M60   Route   S-3-2-1-5-B-F   >6060m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 23  Yoshimi Kaneshige        S--22:40--35:44--66:01--99:41-106:13-107:36
 
M60   Route   S-3-1-B-F   >4080m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 31  Maurice Van de Keere     S--42:52--87:17-131:25-133:49
     Andras Paal              S--45:56-171:43-204:04-205:16
 
M60   Route   S-3-B-F   >4070m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Eric Crispyn             S--55:15-200:11-203:41
     Yee, Jong-Chol           S--51:03-217:03-228:32
 
M60   Route   S-3-F   >3830m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Makoto Yoshimuro         S--53:18-206:08
     Jan Hoek                 S--59:23-274:57

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   AK

AK   Route   S-3-4-1-5-B-F   >5530m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Nazhib Halyaf. Mukhitov  S--17:55--29:11--48:48--64:57--74:43--75:44
 
AK   Route   S-3-2-1-5-B-F   >6060m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  2  Natsag Munkh-Erdene      S--32:54--45:14--81:23-107:53-115:31-116:33
 
AK   Route   S-3-1-5-B-F   >5340m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  3  Jiro Ikenaga             S--49:23--88:31-116:25-126:15-127:59
 
AK   Route   S-B-F   >2940m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  4  Kunihiro Saito           S-122:48-124:27
 
AK   Route   S-3-2-F   >4290m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Yoshihumi Kikuichi       S--37:34--64:37-186:09

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

Promoter: KARL HL1IE

©ARDF-FjwW times read