14th ARDF-World-Championships 2-m-Band Korea
  **************************************************************
    *  14th ARDF-World-Championship Korea  4.9.08  2-m-Band  *
  **************************************************************

Competition: 4.09.2008   from 9.00
Band/Limit: 2-m-band / 140 min
Competitors: W19W21W35W50M19M21M40M50M60AKCom+Hlp
 3431282238474639386=329=332

Minimum of running routes >>>>>
W19S-5-3-4-1-B-F6020 m
W21S-5-3-2-1-B-F5830 m
W35S-5-3-4-2-B-F5980 m
W50S-5-4-1-B-F5610 m
M19S-5-4-2-1-B-F5620 m
M21S-5-3-4-2-1-B-F6020 m
M40S-3-4-2-1-B-F4790 m
M50S-5-3-4-1-B-F6020 m

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   W19

W19   Route   S-5-3-4-1-B-F   >6020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Oleksandra Parkhomenko   S--15:35--32:34--46:43--77:34--86:02--88:32
  2  Ekaterina Filippova      S--15:42--41:13--52:18--79:34--87:25--89:29
  3  Oxana Maximova           S--15:26--32:31--43:32--78:30--89:42--92:31
  4  Lyudila Pukalova         S--19:52--36:34--56:34--82:50--93:13--95:36
  5  Anna Pilarczyk           S--14:56--37:54--52:08--91:25-100:51-103:27
  6  Šárka Jelínková          S--15:11--39:15--58:49--94:12-105:02-107:50
  7  Zuzana Myslivečková      S--13:26--48:28--59:35-106:12-117:49-120:16
  9  Sofya Urvantseva         S--20:25--56:58--83:05-118:04-126:36-129:18
 10  Alexandra Voroshko       S--14:32--58:29--76:09-121:43-129:53-132:51
 
W19   Route   S-5-4-3-1-B-F   >7080m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  8  Anita Žerjav             S--13:04--44:30--63:52-108:37-121:38-124:27
 
W19   Route   S-5-3-4-B-F   >5910m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 11  Raissa Popova            S--16:49--32:46--72:22-128:07-130:46
 13  Tijana Živko             S--44:06--63:30--87:46-131:11-134:21
 18  Urszula Byrdy            S--20:45--64:58--83:22-136:46-139:16
     Nordog Gantugs           S--17:06--47:41--78:47-165:25-168:04
 
W19   Route   S-5-3-4-2-B-F   >5980m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 12  Maamuu Enkhzaya          S--24:49--67:50--79:09-102:01-131:46-134:13
 17  Adrijana Moškon          S--28:20--68:15--83:32-118:05-135:26-138:22
 
W19   Route   S-5-4-3-B-F   >7050m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 14  Lucia Brozmanová         S--39:01--69:45--89:17-133:38-136:24
 15  Laura Dittrich           S--26:42--65:47--81:58-134:17-137:14
     Olena Pitirmova          S--22:41--63:50-101:03-138:48-140:54
     Petra Levičar            S--27:38--55:41--72:18-138:12-141:02
     Małgorzata Stankiewicz   S--22:15--53:51--78:22-144:32-147:57
 
W19   Route   S-5-4-1-B-F   >5610m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 16  Nina Radi                S--19:52--78:02-124:46-135:38-138:14
 
W19   Route   S-5-4-B-F   >5510m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 19  Hana Wurzelová           S--20:23--55:37-103:44-106:34
 
W19   Route   S-5-3-B-F   >5790m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 20  Xu Jiayong               S--62:20--82:28-134:45-137:57
     Akemi Kikuichi           S--29:51--74:56-166:23-170:19
 
W19   Route   S-5-B-F   >5500m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 21  Lin Xueyuan              S--49:13-103:15-106:21
 22  Chen Jing                S--71:33-110:46-113:30
 23  Arisa Sato               S--24:44-116:45-119:31
 24  Ria Stančiková           S--79:50-125:10-128:24
     Kirara Fujita            S-106:04-147:17-152:15
     Lee, Se-Jeong            S--96:48-171:54-178:27
     Kuk, Chae-Yeon           S--21:30-229:47-234:46
 
W19   Route   S-B-F   >4550m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 25  Cho, Hae-Min             S-129:55-133:32

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   W21

W21   Route   S-5-3-2-1-B-F   >5830m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Veronika Krčálová        S-- 9:02--20:30--40:39--54:13--62:08--64:28
  2  Olena Fursa              S--11:52--22:46--43:27--54:57--64:41--67:01
  3  Tatiana Melnikova        S--13:32--28:43--52:10--62:25--72:43--74:57
  4  Dóra László              S--10:30--25:07--57:02--70:36--79:24--81:58
  5  Michaela Omová           S--10:07--23:19--46:31--71:34--81:15--84:00
  6  Lenka Novotná            S--10:24--27:27--56:47--75:29--86:15--89:02
  7  Magdalena Dura           S--17:06--36:15--62:48--79:20--88:31--90:56
  9  Aleksandra Czerwińska    S--12:46--28:14--61:48--80:50--95:16--98:19
 10  Kathrin Berse            S--11:41--39:16--66:15--83:58--95:52--98:45
 11  Maja Marušič             S--12:51--27:53--62:57--89:34--97:31--99:51
 12  Svetlana Pukalova        S-- 7:44--28:44--63:59--90:51-101:21-103:37
 13  Alžběta Šimečková        S--16:51--42:30--71:53--91:11-105:10-108:00
 14  Barbora Šimečková        S--11:38--33:00--66:40--93:54-106:20-108:39
 15  Maamuu Sumiya            S--20:20--40:05--65:51--96:15-108:46-111:09
 16  Erika Hlaváčiková        S--14:44--38:12--79:12--97:40-108:59-111:37
 17  Ma Caixia                S--14:13--33:12--68:06-100:44-111:20-113:41
 18  Joanna Lachowska         S--10:47--29:46--69:28-111:03-122:18-125:14
 19  Ildikó Bihari            S--11:11--32:47--62:45-105:58-121:42-125:16
 20  Amelie Nespoulous        S--15:16--43:37--92:55-117:47-133:33-137:11
 
W21   Route   S-3-5-2-1-B-F   >6650m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  8  Svetlana Godunova        S--12:41--25:52--66:19--86:17--95:01--97:07
 
W21   Route   S-5-3-2-B-F   >5790m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 21  Yuliya Borovitina        S--16:06--36:31--66:11-121:08-123:53
 
W21   Route   S-3-5-2-B-F   >6600m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 22  Otgonbayar Khureltsetseg S--18:17--36:33--91:35-121:01-124:33
 
W21   Route   S-3-2-5-B-F   >9590m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 23  Iuliia Petrenko          S-- 9:34--32:47--84:39-129:26-132:06
 
W21   Route   S-5-3-1-B-F   >5820m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 24  Sukhbaatar Tunamal-Erden S--10:42--37:32-116:55-129:40-132:39
 
W21   Route   S-5-3-B-F   >5790m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 25  Feng Miaomiao            S--42:00--62:30-106:18-108:34
 26  Huang Zheng              S--15:38--58:05-115:49-118:40
     Jen Harker               S--45:04--76:04-162:12-168:51
 
W21   Route   S-5-B-F   >5500m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 27  Anastasiya Lobova        S--15:06--78:05--81:06
 28  Hatsumi Kikuichi         S--18:16--82:36--85:46
 
W21   Route   S-2-B-F   >4550m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 29  Kaori Saka               S--92:18-117:51-121:23
 
W21   Route   S-5-3-4-B-F   >5910m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Shiho Sasaki             S--27:50--52:45--87:48-140:19-144:02

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   W35

W35   Route   S-5-3-4-2-B-F   >5980m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Tatiana Gureeva          S--10:49--23:05--35:37--50:43--65:51--68:12
  2  Wang Shuyan              S--11:11--32:49--46:48--60:46--74:08--76:40
  3  Marina Pankratova        S--11:21--25:02--40:48--62:52--84:32--87:19
  4  Aušra Bartkevičienė      S--11:05--28:32--49:35--76:52--90:21--92:55
  6  Brigitte Drews           S--14:09--34:19--53:42--72:23--95:07--98:21
  7  Anja Hilbert             S--24:30--42:34--61:56--81:23--98:04-100:44
  8  Miriam Kralova           S--14:08--39:16--57:58--77:35--97:43-101:21
 10  Dagmar Skřivanová        S--10:34--42:51--61:49--82:21--99:42-102:35
 11  Agnieszka Deptulska      S--27:23--42:07--59:00--73:57-101:58-104:38
 12  Li Xiaoxia               S--16:08--38:35--53:00--74:13-103:28-105:55
 13  Marcela Šrůtová          S--17:51--48:16--66:51--86:51-103:18-106:25
 15  Nadia Scharlau           S--15:28--49:07--66:05--92:24-108:56-111:46
 16  Julia Sokolova           S--27:53--61:22--74:04--93:30-112:10-115:02
 19  Eleonora Herashchenko    S--10:22--39:08--64:14-107:56-123:00-125:24
 
W35   Route   S-5-4-3-2-B-F   >7050m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  5  Nataliya Shcherbatyuk    S--12:42--31:51--47:03--68:50--91:59--94:17
 14  Larisa Savinykh          S--12:07--45:30--57:43--91:46-105:11-107:48
 17  Yelena Sokhina           S--14:42--46:57--62:21--91:25-113:49-116:35
 
W35   Route   S-5-3-2-4-B-F   >7710m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  9  Viktoria Tzenkova        S--10:44--27:45--57:47--79:36--99:23-102:01
 18  Hanna Slomska            S--10:38--27:33--53:40--88:40-120:00-122:16
 
W35   Route   S-5-3-2-B-F   >5790m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 20  Ingrid Stančíková        S--12:41--28:01--61:43--99:45-102:38
 
W35   Route   S-5-3-4-B-F   >5910m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 21  Smiljana Janžek          S--14:50--48:06--64:47-113:46-116:55
     Davaadorj Enkhtuya       S--16:55--67:53-102:45-177:28-184:35
 
W35   Route   S-5-4-3-B-F   >7050m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 22  Iva Marečková            S--24:28--54:34--72:13-118:02-121:22
 
W35   Route   S-3-4-2-B-F   >4740m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 23  Yoshiko Yamagami         S--21:17--59:57-103:06-123:01-127:12
 
W35   Route   S-5-4-B-F   >5510m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 24  Kim, Bong-Gi             S--15:50--55:37-102:31-106:42
 26  Satomi Fujita            S--33:32--85:26-133:57-137:39
 
W35   Route   S-3-5-B-F   >6530m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 25  Agvaandorj Ariunaa       S--17:25--57:33-129:41-132:58
 
W35   Route   S-5-B-F   >5500m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 27  Shin, Jeong-Sook         S--12:13--76:22--79:29

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   W50

W50   Route   S-5-4-1-B-F   >5610m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Tetyana Parkhomenko      S--16:30--45:34--86:28--97:57-100:34
  2  Galina Petrochkova       S--25:19--51:19--93:55-105:23-108:26
  3  Marianne Fent            S--13:38--47:10--94:38-105:52-109:07
  4  Ferencné Cserpák         S--19:19--52:16--94:24-106:33-109:55
  5  Jenny Fijlstra           S--23:06--54:42--94:44-107:17-110:40
  6  Bartha Ildikó Venczelné  S--31:25--63:29-112:14-130:46-134:38
  7  Galina Koroleva          S--32:16--68:04-115:37-132:55-136:17
  8  Alena Pátková            S--30:52--65:16-122:14-136:14-139:26
 
W50   Route   S-5-4-B-F   >5510m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  9  Galina Kulikova          S--19:52--50:40-114:30-117:32
 10  Eliška Voráčková         S--17:18--58:46-128:44-132:18
 11  Anette Hansen            S--48:18-101:30-135:14-139:16
     Elfriede Lietz           S--46:19--85:18-136:59-140:40
     Rumiko Iwasaka           S--22:55--97:16-156:13-160:52
 
W50   Route   S-5-B-F   >5500m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 12  Kim, Jeong-Sook          S--17:29-113:33-117:34
 14  Ingrid Pomplun           S--24:32-128:30-132:42
 15  Jana Omová               S--60:23-132:27-136:31
 16  Karin Garpestad          S--68:33-136:10-138:57
     Kazue Kai                S--80:20-137:19-141:07
 
W50   Route   S-4-B-F   >4640m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 13  Lee, Sang-Ran            S--91:49-127:05-131:27
 
W50   Route   S-B-F   >4550m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 17  Toyoko Hosaka            S-115:39-120:13
 
W50   Route   S-5-F   >5500m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Gurjav Zul               S--54:55-175:53

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   M19

M19   Route   S-5-4-2-1-B-F   >5620m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Maksym Lavryk            S-- 6:08--26:45--38:16--48:01--55:53--57:32
  2  Mindaugas Nakvosas       S-- 6:52--26:29--48:32--59:52--66:44--68:35
  3  Egor Korotkov            S--16:33--36:55--48:54--63:45--70:45--72:33
  4  Vladimir Nazarov         S-- 9:42--34:32--47:05--65:15--72:04--73:54
  5  Marek Mysliveček         S--17:00--41:23--53:09--70:36--79:14--81:30
  6  Martin Košút             S--11:44--35:52--51:27--70:58--82:30--84:40
  7  Ivan Rodionov            S--14:17--39:06--56:40--73:39--82:39--84:42
  8  Maxim Kobzev             S-- 7:29--32:21--41:51--76:10--82:59--84:47
  9  Paulius Navickas         S-- 7:33--28:28--47:21--75:43--83:39--85:38
 10  German Ageyev            S--11:03--37:02--52:08--74:03--84:16--86:28
 11  Mikołaj Wieczór          S--10:59--45:18--60:32--77:07--85:40--87:42
 12  Matvey Rybalov           S--11:19--38:54--57:40--75:58--87:18--89:31
 13  Axel Böhringer           S-- 7:33--29:30--51:19--79:13--89:25--91:37
 14  Jan Vlček                S--34:59--54:37--73:20--85:27--93:31--95:43
 15  Daniel Pelinski          S--12:14--32:17--46:58--86:28--94:34--96:54
 16  Artyom Avdeyev           S--12:42--44:02--56:44--85:49--95:11--97:03
 17  Davor Možič              S--11:16--40:25--58:45--86:15--96:54--99:20
 18  David Čufer              S--25:29--42:15--61:57--91:36--98:54-100:44
 19  Jozef Fekiač Jun.        S--22:36--43:42--72:04--90:39--99:59-102:12
 20  Tomaž Kunšek             S--13:19--36:19--47:44--90:55-101:21-103:30
 21  Luca Bahun               S--11:02--36:49--72:01--90:27-103:12-105:40
 22  Mijiddorj Munkhbaatar    S--11:40--61:12--81:31-106:12-117:49-120:00
 23  Maximilian Gütt          S--37:55--64:38--84:03-111:26-119:04-121:33
 24  Amarjargal Uudam         S-- 9:04--55:51--90:06-109:48-120:17-122:42
 26  Jan Vantara              S--11:09--59:58-103:43-121:27-134:44-137:08
 
M19   Route   S-5-2-4-1-B-F   >7590m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 25  Nikolay Geshev           S--16:03--57:28--97:39-122:47-133:30-135:43
 
M19   Route   S-5-4-2-B-F   >5570m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 27  Michał Czerwiński        S--25:44--76:59--98:08-119:19-121:41
 30  Anton Vasilev            S--14:38--66:27--83:23-129:55-132:58
 
M19   Route   S-4-2-1-B-F   >4750m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 28  Yuuki Furuya             S--26:53--68:21-111:30-123:06-125:48
 
M19   Route   S-5-2-1-B-F   >5610m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 29  Krzysztof Jakubowski     S-- 9:47--37:41--71:04-123:38-126:14
 
M19   Route   S-4-5-2-B-F   >7830m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 31  Jakub Lněnička           S--27:35--50:27-102:16-133:07-135:30
 
M19   Route   S-5-2-B-F   >5560m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 32  Junichiro Ito            S--26:19--87:00-123:21-126:43
 
M19   Route   S-5-4-B-F   >5510m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 33  Tomotaka Sasaki          S--37:59--76:49-131:06-134:26
 
M19   Route   S-2-B-F   >4550m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 34  Hu Kaikai                S--53:03--89:52--92:47
 
M19   Route   S-5-B-F   >5500m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 35  Cho, Jang-Hui            S--10:46--99:47-103:22
 
M19   Route   S-B-F   >4550m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 36  Ruan Yifan               S-112:08-114:27
 
M19   Route   S-3-B-F   >4550m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Lee, Dea-Gyo             S--28:12-138:47-143:45
 
M19   Route   S-F   >4540m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Choi, Jun-Woo            S-106:23

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   M21

M21   Route   S-5-3-4-2-1-B-F   >6020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Peter Viskup             S-- 6:52--17:34--28:03--38:48--47:44--54:15--56:16
  2  Alexander Hergert        S--10:11--22:36--32:06--43:35--57:35--66:54--68:57
  3  Evgeny Panchenko         S-- 8:15--17:48--30:57--41:23--60:20--68:23--70:20
  4  Mikhail Kirgetov         S-- 9:37--28:01--39:40--58:24--68:01--74:57--76:52
  5  Szymon Ławecki           S--10:25--23:18--42:36--56:15--67:55--76:05--78:20
  6  Sergey Shtanko           S--11:12--24:17--35:48--52:13--70:39--77:09--79:12
  7  Michael Gutmann          S-- 9:23--23:27--36:17--53:30--69:11--77:06--79:18
  9  Mihály Mucsi             S-- 6:44--25:51--45:40--56:29--72:21--82:06--84:21
 10  Niko Gaberc              S--10:25--22:54--36:28--52:23--72:47--83:04--86:10
 11  Xu Xiaowu                S-- 8:20--22:31--37:14--54:02--76:07--84:49--87:25
 13  Lee, In-Woo              S-- 9:52--22:50--34:26--56:55--77:19--86:24--88:53
 14  Volodymyr Gniedov        S--12:38--32:40--47:46--65:12--78:29--87:32--90:04
 15  Milen Kasev              S-- 9:40--27:33--43:29--56:51--76:07--89:29--92:00
 19  Nikoalay Donkov          S--10:31--27:29--43:56--61:36--82:31--91:11--93:54
 20  Roman Krivykh            S-- 7:08--17:59--30:23--66:45--83:38--92:50--95:13
 21  Roman Gubarev            S--10:46--24:20--45:50--63:03--85:45--94:09--96:29
 22  Sándor Brunner           S-- 8:45--22:26--51:36--71:30--87:44--98:48-101:26
 23  Vladimír Glasnák         S-- 8:50--22:44--39:19--71:39--93:18-103:40-105:59
 24  Jay Thompson             S--11:51--28:55--47:15--73:37--94:55-107:55-111:11
 26  Juraj Turský             S--25:02--47:48--58:59--82:04-105:10-114:55-117:08
 27  Kurt Smet                S--16:27--32:36--63:16--79:55-106:22-114:29-117:12
 29  Erdenee Munkhdelgerekh   S--19:44--62:45--73:53--94:00-109:11-116:12-118:11
 30  Shigeru Shimizu          S--13:34--37:39--62:26--82:47-104:28-115:44-118:27
 32  Martin Baier             S--15:23--43:10--58:56--83:54-110:41-117:48-119:58
 34  Michał Dyrka             S--19:37--40:36--60:12--81:30-109:51-121:35-124:18
 35  Guillaume Vidal          S--10:27--43:08--73:06--89:30-108:24-121:53-125:02
 36  Erdenee Munkh-Ish        S--10:05--27:57--52:49--68:49-115:21-126:19-128:31
     Park, Gil-Jong           S--12:29--46:48--64:23--99:01-131:49-142:13-146:08
 
M21   Route   S-5-3-2-4-1-B-F   >7810m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  8  Karel Fučík              S-- 8:02--17:22--31:50--47:08--71:06--77:58--79:47
 18  Matjaž Štokelj           S-- 8:01--17:24--33:54--61:33--82:56--91:56--93:53
     Stipe Predanić           S--15:23--37:49--67:42--91:04-134:19-148:47-151:30
 
M21   Route   S-5-4-3-2-1-B-F   >7090m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 12  Nikolay Tarassov         S-- 9:00--23:49--42:06--63:52--76:49--86:27--88:20
 16  Jakub Oma                S-- 7:40--31:35--43:20--72:37--83:28--90:33--92:48
 17  Maksym Redka             S-- 9:41--27:07--37:16--67:06--81:33--91:06--92:59
 28  Patrice Vette            S--11:06--33:03--57:36--88:41-103:34-115:31-117:57
 31  Alexandr Shatayev        S-- 7:25--30:20--49:23--91:56-107:43-116:30-118:55
 
M21   Route   S-3-4-5-2-1-B-F   >7910m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 25  Sven Lindhorst           S--13:23--33:30--59:48--83:04-106:01-114:50-117:04
 
M21   Route   S-5-4-2-3-1-B-F   >8880m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 33  Remigijus Masilionis     S-- 7:10--28:25--49:47--79:52-113:26-121:22-123:21
 
M21   Route   S-5-3-4-2-B-F   >5980m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 37  Robert Orehoci           S--26:55--42:40--57:27--81:47--99:08-101:55
 40  Raita Shiina             S--14:21--47:58--68:14--94:49-128:40-131:44
 41  Danilo Kunšek            S--28:23--55:23--85:21-112:07-131:23-134:10
 
M21   Route   S-5-4-2-1-B-F   >5620m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 38  Tomomichi Ishikawa       S--19:56--48:26--72:24--88:01--99:49-103:05
 
M21   Route   S-5-3-4-1-B-F   >6020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 39  Park, Chong-Kyoung       S--11:58--42:52--69:18-105:58-124:06-128:07
 
M21   Route   S-5-4-2-B-F   >5570m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 42  Erdenebaatar Tamir       S--10:35--64:15-116:02-129:01-132:10
 
M21   Route   S-5-3-B-F   >5790m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 43  Xia Ziwen                S--25:53--68:19-125:52-128:36
 
M21   Route   S-5-4-3-1-2-B-F   >8490m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Tarmo Gede               S--13:43--33:51--47:37-100:23-121:27-137:51-140:05
 
M21   Route   S-4-2-3-5-B-F   >9970m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Andrzej Wilczyński       S--15:54--32:38--71:22--89:23-147:55-151:13

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   M40

M40   Route   S-3-4-2-1-B-F   >4790m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Baktybek Sharshenov      S--22:23--30:37--42:54--55:52--63:17--65:20
  2  Sergey Gureev            S--14:54--25:54--40:06--55:09--63:44--65:51
  3  Mykhailo Pugach          S--19:25--31:12--48:10--60:37--69:04--71:05
  4  John Sletvold            S--17:31--30:57--44:06--62:00--70:42--73:11
  5  Tomasz Deptulski         S--19:20--34:57--57:39--71:22--81:22--83:35
  6  David Williams           S--24:03--37:46--52:32--75:34--85:35--87:44
  7  Lee, In-Won              S--13:16--24:18--47:19--76:40--87:02--89:27
  9  Thomas Kaiser            S--34:39--46:23--61:03--78:25--87:36--89:48
 10  Christian Drews          S--24:36--37:11--59:34--78:23--89:13--91:33
 11  Viktor Tzenkov           S--27:51--43:46--62:15--73:49--89:02--91:54
 12  Victor Romanov           S--31:11--42:30--65:17--79:22--90:14--92:41
 13  Ján Košút                S--27:49--44:31--58:33--81:12--90:35--92:56
 14  Lee, Jong-Min            S--35:29--52:53--66:33--82:36--91:11--93:24
 16  Miroslav Vlach           S--23:09--42:13--58:07--81:14--93:07--95:38
 17  Kalle Kuusik             S--32:31--44:53--76:19--88:26--99:32-101:35
 19  Vadim Afonkin            S--36:33--46:57--72:22--92:14-101:38-104:23
 20  Jiří Mareček             S--43:31--58:58--72:29--90:54-102:30-104:52
 22  Edwin Verburg            S--18:09--34:44--67:08--91:50-105:31-108:28
 23  Andres Viira             S--23:26--37:06--51:49--95:37-106:34-109:23
 24  Qi Jihui                 S--31:23--52:37--76:58--96:52-106:53-109:30
 25  Yoshio Takahashi         S--42:59--59:56--84:49--98:06-107:33-110:07
 27  Lee, Geon-Cheon          S--27:38--49:48--74:43--97:54-113:24-116:51
 30  Pichot Vincent           S--28:50--50:17--64:40-105:52-117:06-119:44
 31  Jacek Czerwiński         S--40:20--57:54--78:18-104:30-117:00-119:52
 32  Darko Klarić             S--52:40--69:08--94:42-107:55-118:37-121:36
 33  Cheng Yingzhi            S--25:34--48:14--76:34-105:49-121:32-127:32
 34  Iliyan Geshev            S--23:37--49:35--77:17-111:32-126:39-130:17
 36  Adam Dyrka               S--38:56--54:46--74:24-103:14-116:47-134:59
 
M40   Route   S-4-3-2-1-B-F   >6230m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  8  Miroslav Oravec          S--24:03--34:51--61:47--75:41--87:07--89:36
 15  Bruce Paterson           S--27:03--41:35--66:50--81:28--92:21--94:52
 21  Sergii Zelenskyi         S--37:19--47:28--77:52--93:16-104:58-107:31
 26  Bryan Ackerly            S--32:57--53:17--91:47-106:28-113:41-115:47
 29  Daniel Nikolov           S--21:17--68:16--87:57-103:59-115:30-119:01
 35  Dražen Janžek            S--38:36--69:15--97:28-118:48-129:31-132:38
 
M40   Route   S-3-2-4-1-B-F   >6580m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 18  Jozef Král               S--26:13--47:24--68:45--92:33-101:26-103:59
 
M40   Route   S-5-3-4-2-1-B-F   >6020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 28  Jiří Suchý               S--21:47--47:54--71:29--85:02-100:32-115:29-118:07
 
M40   Route   S-3-2-1-4-F   >7930m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 37  Valeriy Herashchenko     S--12:24--33:18--48:26--91:21-115:18
 
M40   Route   S-3-2-4-B-F   >6470m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 38  Akihiro Sakaguchi        S--38:55--66:40--88:11-114:43-117:23
 42  Frank Lehmann            S--17:51--46:37--83:39-128:59-132:05
 
M40   Route   S-3-4-2-B-F   >4740m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 39  Marc Van Bristom         S--58:32--72:52-104:03-118:20-120:54
 41  Rolf Svensson            S--28:25--53:22--78:26-125:25-129:39
 
M40   Route   S-4-3-1-B-F   >6220m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 40  Wolf-Dietrich Barth      S--55:53--74:17-114:20-124:52-127:19
 
M40   Route   S-4-1-B-F   >4750m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 43  Charles Scharlau         S--56:38--82:32--91:56--94:55
 
M40   Route   S-3-4-B-F   >4680m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 44  Scott Moore              S--48:55--78:01-117:41-121:08
 
M40   Route   S-3-4-1-F   >4760m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 45  Patrick Lesaunier        S--47:34--68:54-104:56-125:42
 
M40   Route   S-3-B-F   >4550m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 46  Hisashi Sato             S--84:28-131:00-134:14

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   M50

M50   Route   S-5-3-4-1-B-F   >6020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Igor Kekin               S--13:13--27:46--39:17--65:31--75:57--78:02
  2  Stanko Čufer             S--14:56--32:30--41:35--68:20--78:06--79:59
  3  George Neal              S--15:46--29:32--46:50--72:01--81:32--83:42
  6  Georgi Vodenicharov      S--15:36--27:47--39:38--80:48--90:32--93:06
  8  Attila Gabor Kovács      S--24:36--43:33--56:56--82:28--92:46--95:38
  9  János Moravszki          S--16:51--33:45--47:20--86:28--93:33--95:53
 10  Jozef Fekiač             S--11:26--27:55--50:21--86:36--99:01-101:40
 11  Mykola Velikanov         S--12:16--38:14--52:03--91:23-100:59-103:25
 16  Thomas Denzler           S--10:37--28:41--46:53-102:08-111:50-114:50
 18  Kim, Jong-Mo             S--22:24--45:59--61:44-102:49-114:07-116:57
 19  Zbigniew Mądrzyński      S--15:22--37:30--69:11-105:02-115:45-118:21
 20  Ján Turský               S--10:18--35:04--57:14-101:27-117:20-120:19
 21  Jan Palmquist            S--25:58--44:16--61:17-107:32-118:42-121:28
 22  Steinar Moen             S--19:58--43:30--58:21-112:51-127:25-130:24
 23  Cho, Dong-Ik             S--16:07--39:01--66:37-112:35-128:25-131:58
 25  Zoltán Szûk              S--16:40--38:14--61:51-119:37-133:11-136:41
     Slavko Sopina            S--16:26--49:09--64:00-125:08-138:37-142:45
     Namgung, Khun            S--22:48--42:46--90:19-126:07-140:34-143:22
     Lou Guojun               S--26:14--50:41--82:29-128:42-140:03-145:20
 
M50   Route   S-5-4-3-1-B-F   >7080m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  4  Chermen Guliev           S-- 9:51--26:52--37:18--70:54--82:15--84:29
  5  Mykola Ivanchykhin       S--12:52--33:19--48:19--80:20--89:00--91:26
  7  Milan Mitelman           S--16:03--37:59--50:06--83:16--91:55--94:14
 12  Alexander Kulikov        S--11:17--38:36--49:55--90:55-100:52-103:33
 14  Hans-Jürgen Hauser       S--11:44--33:31--48:36--90:50-103:02-105:40
 15  Vasyl Romanenko          S--19:20--55:09--67:19--98:06-112:07-114:21
 17  Vladimir Vinko           S--15:26--43:46--54:32-101:21-114:18-116:50
 24  Jay Hennigan             S--19:40--54:42--73:34-116:26-131:36-134:20
 
M50   Route   S-5-3-4-2-1-B-F   >6020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 13  Syuichi Nishiuchi        S--12:30--34:16--51:30--68:16--89:09-102:40-105:12
 
M50   Route   S-5-3-4-B-F   >5910m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 26  Jean Ballings            S--28:00--47:44--71:40-113:32-117:09
 27  Hans Sundgren            S--31:26--69:03--88:33-118:24-122:26
 28  Leif Zettervall          S--40:14--58:24--83:18-125:13-128:56
     Bernd Höfner             S--13:19--73:51--97:26-141:56-144:31
     Fumio Takahashi          S--24:53--63:02-111:29-142:40-146:51
 
M50   Route   S-5-3-4-1-F   >6000m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 29  Rusko Russev             S--16:36--38:42--60:42-106:16-129:56
 
M50   Route   S-3-4-B-F   >4680m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 30  Zhen Shuyi               S--47:41--86:35-122:45-127:29
 
M50   Route   S-B-F   >4550m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 31  Kiyoshi Hirata           S-128:39-132:22
 
M50   Route   S-3-5-4-B-F   >6540m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Ivan Lazar               S--28:07--59:47-100:54-141:58-148:19
 
M50   Route   S-5-4-3-B-F   >7050m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Øivind Solli             S--29:55--74:53--93:32-152:17-155:48
 
M50   Route   S-5-4-B-F   >5510m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Bernard Sanchez          S--47:42--93:36-157:38-162:11

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   M60

M60   Route   S-3-4-1-B-F   >4780m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Oleg Fursa               S-- 9:59--23:33--48:37--59:30--61:44
  3  Manfred Platzek          S--18:05--32:32--61:09--72:23--75:11
  4  Olle Nilsson             S--17:38--33:50--64:52--75:35--78:47
  5  Sergei Faleev            S--14:37--31:22--60:54--77:46--80:34
  6  Viktor Korshunov         S--35:35--47:26--74:32--82:27--84:46
  7  Lev Korolev              S--12:32--42:10--72:10--82:09--85:04
  9  Noboru Hosaka            S--16:31--31:52--74:16--88:33--91:30
 10  Bo Lenander              S--15:10--31:55--77:57--91:48--94:57
 11  Robert Cooley            S--17:31--41:56--82:00--94:51--98:25
 12  Leonid Khoruzhenko       S--14:28--37:00--86:08--97:51-100:02
 13  Władysław Pietrzykowski  S--24:32--43:49--85:56--99:04-101:36
 14  Makoto Yoshimuro         S--17:44--40:06--83:33--98:40-101:56
 15  István Börcsök           S--21:08--42:17--87:52-103:20-106:58
 16  Jožef Onič               S--12:44--43:27--92:22-104:57-108:13
 17  Gunner Svensson          S--18:37--31:48--88:35-107:06-109:45
 18  József Cserháti          S--17:56--48:38--96:51-112:26-119:28
 21  Dieter Barg              S--16:31--38:46-112:25-129:03-132:24
 22  Gunnar Ringdal           S--23:39--53:01-110:55-129:15-133:35
 24  Harley Leach             S--23:10--47:46-120:36-136:32-139:54
     Janez Kuselj             S--63:38--85:09-129:41-147:09-150:26
 
M60   Route   S-3-4-2-1-B-F   >4790m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  2  Yoshimi Kaneshige        S--12:55--25:56--41:20--57:58--66:57--69:39
 19  Andras Paal              S--19:12--36:56--57:36-106:10-120:18-123:27
 
M60   Route   S-4-3-1-B-F   >6220m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  8  Alexandr Kochergin       S--20:41--32:07--72:14--83:48--86:25
 20  Hristo Garipov           S--46:41--65:56-116:00-129:23-132:11
 
M60   Route   S-5-4-3-1-B-F   >7080m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 23  Ryszard Bykowski         S--16:03--41:36--69:26-122:11-136:00-139:14
 
M60   Route   S-3-4-B-F   >4680m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 25  Dick Fijlstra            S--43:10--62:20--94:48--97:40
 28  Robert Vickers           S--27:10--67:39-107:46-113:11
 29  Villy Hansen             S--40:22--88:36-118:47-121:41
     Yuriy Tagotin            S--32:56--67:43-148:07-152:01
     Kim, In-Gyo              S--17:05--48:49-145:14-152:03
     Eric Crispyn             S--40:38--74:41-153:35-159:53
 
M60   Route   S-3-4-2-B-F   >4740m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 26  Knut Heimdal             S--39:32--67:14--82:16-102:14-105:18
 
M60   Route   S-5-3-4-2-B-F   >5980m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 27  Milan Bozinovic          S--14:55--33:40--55:19--78:10-108:37-111:12
 
M60   Route   S-4-B-F   >4640m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
 30  Jan Hoek                 S--49:31--95:47-101:34
 31  Kurt Kawasch             S--40:43-120:39-123:46
     Yee, Jong-Chol           S-100:46-159:39-166:02
 
M60   Route   S-4-3-B-F   >6180m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Wilhelm Lietz            S--56:12--94:25-139:51-142:58
 
M60   Route   S-4-2-B-F   >4710m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Maurice Van de Keere     S--49:22--93:07-170:40-177:30

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

C a t e g o r y   AK

AK   Route   S-5-3-4-2-1-B-F   >6020m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  1  Natsag Munkh-Erdene      S--17:02--39:11--61:22--83:46-103:30-111:58-115:18
 
AK   Route   S-5-3-4-2-B-F   >5980m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  2  Kunihiro Saito           S--17:30--40:08--71:55-101:48-125:00-128:03
 
AK   Route   S-3-4-2-B-F   >4740m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  3  Yoshihumi Kikuichi       S--40:51--71:47-102:08-127:25-131:21
 
AK   Route   S-5-B-F   >5500m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
  4  Ken Ohta                 S--45:51-126:26-129:33
 
AK   Route   S-3-4-1-B-F   >4780m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Jiro Ikenaga             S--39:20--72:31-128:34-150:12-154:07
 
AK   Route   S-5-4-F   >5510m
 Pl  Name                     Run times, cumulative                              
     Nazhib Halyaf. Mukhitov  S--17:56--68:54-176:04

  Category   W19   W21   W35   W50   M19   M21   M40   M50   M60   AK  

Promoter: KARL HL1IE

©ARDF-FjwW times read